A rajzelemzésről kicsiknek és nagyoknak
A rajzkészítésben ugyanazok a szervek vesznek részt, mint a kézírásban. Hasonló mozgást igényel- az eredmény pedig szintén kézzelfogható. Vizsgálatánál tehát kiindulhatunk a grafológiai vizsgálat alapelemeiből. Azonban a rajz sajátosságaihoz igazítva elemzünk: a rajz mélyebb, szimbolikusabb, kevésbé tudatos és tanult forma, ezért a grafológus más szempontrendszert alkalmaz. A rajzelemzés ebben az esetben nem azonos a terápiás elemzéssel, de a grafológia rendszerén belül is sok támpontot adhat.
Gyermekek esetében a rajz jól pótolja az írást. Amikor valaki még túl fiatal ahhoz, hogy eligazodjon érzései között, nehezen talál rá szavakat, a rajzban őszintén kitárulkozhat. Személyiségüknek tudatos és tudattalan rétege ilyen esetben is kivetülhet. Kevesebb gyakorlatot és előzetes tanulmányokat igényel, mint az írás, ezért a gyermekek számára hatékony kifejezési forma. ezért minden esetben kérjük.
A felnőttek rajzaiban is tükröződik személyiségük, itt is megjelennek a személyiséget felépítő alapelemek.
Kiegészítésképpen rajzot kérek a felnőttektől is, ha írásuk értelmezésénél rendhagyó eset áll fenn ( nem magyar írásnorma szerint tanult írni, íráskészsége , vagy írásban részt vevő szerve sérült, vagy az írásminősége átmenetileg leromlott (pl. gyógyszer hatására).